s
Brusinky Nejen proti zánětům močových cest

Zajímavosti o brusinkách

Evropané se konzumaci brusinek naučili od domorodých Američanů.

Na Den Díkůvzdání konzumuje krocan s typickou brusinkovou omáčkou.

Brusinky mají vysoký podíl vitamínu A, E a C, železa, vápníku, draslíku a antioxidantů.

Studie z loňského roku ukázala, že denní pití brusinkového džusu eliminovalo infekci Helicobacter pylori u dětí o 16%, přičemž u dětí pijících placebo bylo zlepšení pouze 1,5 procentní.

Účinky brusinek

Pro původní americké obyvatelstvo byly brusinky lékem a zároveň potravinou. Už před 300 lety užívali Indiáni bobule k hojení ran a zmírňování bolestí. Dnes jsou velkoplodé kanadské brusinky (Vaccinium macrocarpon) odborníky řazeny mezi potraviny s největším prospěchem pro lidské zdraví. Zvlášť je vyzdvihována jejich schopnost předcházet infekcím močových cest, což je způsobeno jejich unikátním protipřilnavým účinkem.

Látky obsažené v amerických brusinkách mají kromě močových cest vliv i na ochranu žaludeční sliznice. Průzkumy naznačují, že protipřilnavý účinek brusinek dokáže zabránit bakteriím Helicobacter pylori, aby se usazovaly na vnitřní žaludeční stěně. Helicobacter pylori poškozují žaludeční sliznici a způsobují vznik vředů v zažívacím traktu. Navíc je pravděpodobné, že přítomnost těchto bakterií významně zvyšuje riziko onemocnění rakovinou žaludku.

Brusinky (cranberies) mají také vysoký podíl antioxidantů. Ochraňují tak buňky před stárnutím, poškozením volnými radikály a fungují jako prevence proti zhoubnému bujení.

Léčebné účinky brusinek jsou však prověřeny zvláště v případě zánětů močových cest.

Infekce močových cest jsou druhou nejčastější bakteriální infekcí. Tato infekce postihuje hlavně ženy, protože mají kratší močovou trubici a bakterie se do močového měchýře snadněji šíří. Nejčastější příčinou (až 85 %) zánětů močových cest je bakterie E.coli, která žije v našich střevech, kde je důležitá pro trávení. Pomocí fimbrií je tato bakterie schopná se ve vlhkém prostředí pohybovat a cestuje z okolí konečníku do močové trubice.

Výzkumy potvrdily, že americké brusinky obsahují látky, které znemožňují bakteriím E.coli uchytit se na stěnách močových cest a močového měchýře (tzv. proanthokyanidiny ). Škodlivé bakterie jsou pak z těla vyplavovány močí a zabrání se vzniku zánětu močového měchýře nebo ledvin.

Při ojedinělých zánětech má určitě smysl zkusit toto nepříjemné onemocnění zvládnout včasným podáním vyšší dávky brusinkového extraktu. Pokud pravidelné podávání nevede k vymizení obtíží do 3dnů, je třeba navštívit lékaře. I když jsou u pokročilejších zánětů močových cest předepsána antibiotika, lze nadále brusinkové extrakty užívat jako vhodný doplněk léčby. To platí u žen stejně jako u mužů. Čistě přírodní brusinkové extrakty nemají toxické nežádoucí účinky jako např. antibiotika a mohou je brát i malé děti, těhotné i kojící maminky.

Při chronických či opakujících se zánětech se doporučuje užívat brusinky preventivně dlouhodobě. Četné lékařské studie potvrdily, že pravidelným užíváním brusinkových přípravků lze riziko opakování tohoto onemocnění snížit až o 50 %.

U osob trpících inkontinencí (samovolný únik moči) zpomalují brusinky rozklad vyloučené moči a zabraňují tak vzniku nežádoucího zápachu.

Dalším přínosem brusinek může být omezení tvorby zubního kazu. To však platí jen v případě, že brusinky neobsahují přidaný cukr. Brusinkové nápoje (džusy, granulované nápoje apod.) obvykle mají vysoký obsah cukru a jsou pro tyto účely zcela nevhodné. Na vysoký obsah cukru u výrobků z brusinek si musí dát pozor zejména diabetici.